irsepahtan

  سامانه پایش هوشمند تردد ناوگان حمل و نقل جاده‌ای (سپهتن) یک پروژه ملی بوده که کلیه‌ی الزامات و نیازمندی‌های این سیستم توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و پلیس راهور ناجا طراحی و توسط کاگروه اجرایی این پروژه تدوین و تصویب شده است.

  هدف از اجرای این پروژه نظارت هوشمند ناوگان حمل و نقل عمومی است. حضور بیش از 400 هزار دستگاه خودروی سنگین و بیش از 600 هزار نفر راننده حرفه‌ای مشغول در صنعت حمل و نقل لزوم توجه بیشتر به این صنف را آشکار می‌کند.

  این سامانه با نصب درون خودرو اطلاعات مسیر، وضعیت خودرو و پارامترهای مربوط به راننده را به صورت خودکار جمع‌آوری و جهت پردازش به سرور اصلی ارسال می‌نماید. در صورت وقوع شرایط اضطراری و یا بروز تخلف حادثه ساز با ارسال گزارسات برخط، واکنش مناسب توسط سازمان‌های ذی‌ربط مسیر می‌گردد.

  ما با تکیه بر توان فنی داخلی و تیم منسجم اقدام به طراحی و ساخت نمونه بومی این سامانه مطابق با الزامات پلیس نموده است. این نمونه به صورت کاملاً ایرانی در راستای اقتصاد مقاومتی و بهره گیری از دانش بومی طراحی و به تولید تجاری رسیده است.

  درباره سپهتن

  • ۱
   سپهتن چیست؟
  • ۲
   سامانه سپهتن چطور کار می‌کند؟
  • ۳
   مجری سامانه سپهتن کیست؟
  • ۴
   منافع اجرای سامانه سپهتن؟

  سپهتن چیست؟

  هرچند اعمال هرگونه کنترل و نظارت در مسیرها، می تواند برای عده‌ای ایجاد نارضایت و بعضاً محدودیت کند، اما اثرات و سود بلند مدت طرحهايي اينچنيني مي تواند همه را مرتفع سازد. سپهتن مي تواند با تشخيص كاركردهاي واقعي رانندگان تلاشگر و زحمتكش بستري براي شناسايي اين عزيزان فراهم آورد؛ اين سيستم مي تواند با كنترل سرعت تردد هاي بين شهري ؛ خطرات ناشي از تصادفات و سوانح را به شكل گسترده اي كاهش داده و نهايتا سلامتي و ايمني خود رانندگان را تضمين نمايد. اين سيستم حتي قادر است در خصوص مواردي نظير نداشتن بيمه؛ معاينه فني و همچنين جلوگيري از قاچاق سوخت هم كمك شاياني به مجريان قانون كند ؛ سپهتن در حقيقت ابزاري است كه كنترل و نظارت پليس راهور را دو چندان مي نمايد و تلاش آنان را دربرقراري امنيت، آسايش و ايمني جاده هاي كشور تسهيل مي كند. البته بركسي پوشيده نيست كه انجام اين قبيل پروژه هاي عظيم و ملي ممكن است در بدو امر مشكلات جزئي را هم براي تعداد محدود از راننده بوجود آورد كه آن هم به تدريج قابل رفع است. رانندگان حرفه اي بايد به اين نكته واقف باشند كه نهايتا سود اصلي طرحهايي اينچنيني كه در بستر فن آوري اطلاعات و ارتباطات رقم مي خورد مي تواند؛ نهايتا به نفع خود آنان تمام شود.

  سامانه سپهتن چطور کار می‌کند؟

  در ابتدای روشن کردن خودرو، راننده ملزم به قرار دادن گواهینامه خود در دستگاه مربوطه میباشد. این سیستم با قابلیت ارتباط با دیتابیس اصلی پلیس راه (بصورت آنلاین) میتواند مجاز بودن رانندگی این شخص را به سیستم گزارش دهد و در صورت عدم مجوز، هشدارهای صوتی مناسب به راننده داده خواهد شد و آن را از رانندگی منع خواهد نمود. هر راننده مجاز به رانندگی 9 ساعت در شبانه روز می باشد و به ازای رانندگی مداوم 4 ساعته ملزم به استراحت ده دقیقه ای میباشد. این سیستم قابلیت محاسبه ساعت رانندگی بصورت دقیق را دارا می‌باشد و به محض عدم رعایت ساعت مجاز و یا عدم استراحت بین رانندگی پیغام های مناسب صوتی را جهت اگاه سازی راننده اعلام میکند. در صورت تجاوز راننده از سرعت مجاز، هشدارهای لازم به راننده داده خواهد شد و در صورت عدم تصحیح سرعت توسط راننده، راننده در ایستگاه پلیس بعدی مورد بازخواست و اعمال قانون قرار خواهد گرفت. همچنین به واسطه‌ی دوربینِ قرار گرفته شده در دستگاه، می‌توان در موارد مشخص، عکس راننده را به سرور اصلی انتقال داد که با این کار میتوان تطابق راننده با گواهینامه و همچنین وضعیت ظاهری راننده مانند صحبت کردن با موبایل یا عدم بستن کمربند ایمنی و .. را بصورت تصویری بررسی نمود و درصورت تخطی اعمال قانون انجام شود. ماژول DSRC که به محض وارد شدن به محوطه پاسگاه، مرکز پلیس را از حضور خودرو مطلع می سازد و در صورت وجود هرگونه خطای خطرناک، پلیس می تواند اقدام به متوقف کردن خودرو در ایستگاه نماید.

  مجری سامانه سپهتن کیست؟

  از نظر قانونی مدیریت سامانه سپهتن در اختیار پلیس راه و همچنین راهداری کل کشور میباشد که طی جلسات متعددی که از سال 1390 مبنی بر ارائه یک سخت افزار کنترلی و مناسب جهت امنیت ناوگان عمومی داشته اند این سخت افزار طراحی و ارائه گردیده است.

  منافع اجرای سامانه سپهتن؟

  - عدم لزوم مراجعه راننده به پلیس راه بصورت فیزکی جهت زدن کارت ( روال قدیمی) و جلوگیری از اتلاف زمان راننده و مسافران - اعمال محدودیتهای زمانی و سرعتی بصورت دقیق بر راننده و یا راننده ها در هنگام رانندگی - زیرساخت مناسب جهت شناسایی رانندگان متخلف و اعمال قانون بصورت کاملا مشخص در زمان مناسب - مهمترین مزیت آن امن کردن استفاده از ناوگان عمومی و کاهش تلفات جاده ای - ارائه گزارشات انلاین به شرکتهای مسافربری جهت کنترل دقیق و لحظه به لحظه ناوگان خودرویی

  قابلیت‌های سپهتن

  • 1

   امکانات دیگر

   - دارای مجوز نصب و فروش از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای
   - دارای تاییدیه عملکرد از آزمایشگاه ITS سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران
   - دارای تاییده عملکرد از پلیس فاوا ناجا
   - قابلیت نصب آسان درون خودرو به واسطه طراحی یکپارچه
   - دارای باطری پشتیبان با قابلیت عملکرد 6 ساعت فعال
   - امکان بروزرسانی نرم افزار از راه دور و برخط و همچنین ارسال فرامین از طریق پیامک
  • 2

   ویژگی‌ها

   - ثبت سرعت
   - ثبت وضعیت خاموشی یا روشنی
   - ثبت وضعیت توقف یا حركت
   - ثبت زوایای حركتی
   - تشخیص اختلال و دستکاری
   - مسیریابی
   - گزارش بکسل شدن
   - گزارش جابه جایی نقطه به نقطه
   - گزارش جامع وضعیت خودرو
  • 3

   اعلام شرایط اضطراری

   - اعلام هشدار سرعت غیر مجاز
   - اعلام هشدار عدم استراحت کافی در بین رانندگی ممتد
   - قابلیت تشخیص ساعات رانندگی ممتد
   - قابلیت تشخیص تصادف
   - قابلیت تشخیص دستکاری و تخلف دستگاه
   - قابلیت ارسال اطلاعات به سرورهای پلیس راهور و سازمان راهداری
   - قابليت اعلام هشدار در صورت قطع شدن اتصال
   - قابلیت تشخیص تعویض سیم کارت
   - قابلیت تشخیص قطع شدن آنتن GPS

  مجوزهای سپهتن